تصویر ویژه
پیوندها
نظرسنجی

به نظر شما مهمترین اولویت مدیریت شهری کدام است؟

مشاهده نتایج

بارگذاری ... بارگذاری ...
تعرفه عوارض محلی سال 1396 مصوب شد

تعرفه عوارض محلی

زبان سنگسری یکی از شگفتی های زبان شناسی است

 

حبیب درخشانی هنرمند مهدیشهری و استاد فلسفه هنر دانشگاه ،در افتتاحیه اولین جشنواره گردشگری ایل سنگسری گفت:زبان سنگسری یکی از شگفتی های زبان شناسی است

به گزارش پایگاه خبری نیزوا،حبیب درخشانی هنرمند مهدیشهری و استاد فلسفه هنر دانشگاه نیز در این برنامه با اشاره به ویژگی های زبان سنگسری گفت: زبان سنگسری بخشی از زبان باستانی ایران است.

وی با بیان اینکه زبان سنگسری یکی از شگفتی های زبان شناسی است و هنوز گوشه هایی از این زبان ناشناخته مانده است، افزود: براساس مقایسه هایی که بین زبان های مختلف در چندین کشور انجام شده، در زبان سنگسری یک حالت نحوی و ضمیری منحصر به فرد وجود دارد که در هیچ زبانی نیست.

هنر ایل سنگسری، هنری پویا و رونده است

درخشانی در ادامه به هنر ایل سنگسری نیز اشاره و اظهار کرد: نقوشی که در صنایع دستی و دست بافته های ایل سنگسری به کار رفته با هنر نقش مایه های دیگر مناطق ایران تفاوت هایی دارد که در کمتر جایی دیده می شود.

این هنرمند نقاش ادامه داد: هنر سنگسری هنری رونده است و ثابت نیست چون ذات عشایر پویایی و تحرک است و این همان فرهنگی است که با فرهنگ رفتن و یک جا نماندن مناسبت دارد.

استاد فلسفه هنر دانشگاه با بیان اینکه نقش مایه ها جنبه تاریخی ما را نشان می دهد، هنر را یک زبان گفتگوی تصویری دانست که در تار و پود زندگی ما رخنه کرده است.

پژوهشکده هنر احداث شود

درخشانی اهمیت هنرهای دستی و ملی را بسیار مهم دانست و افزود: اینکه فقط از این هنرها صحبت کنیم کافی نیست بلکه باید روی هنرها کار شود و آن را به بازیابی و بازتولید برسانیم.

این هنرمند در ادامه خواستار ساخت پژوهشکده هنر شد تا در خصوص تک تک هنر ها پژوهش و ماهیت وجودی آن روشن شود.

وی همچنین به تفاوت موسیقی ایل سنگسر با دیگر نقاط کشور پرداخت و گفت: موسیقی سنگسری بسیار شبیه به موسیقی مازنی است و اختلافات خاصی با موسیقی دامنه جنوبی البرز دارد.

به گزارش مرآت، اولین جشنواره گردشگری ایل سنگسری تحت عنوان کوچ بهاره به منظور معرفی فرهنگ ایل سنگسری و قابلیت های گردشگری شهرستان مهدیشهر امروز و فردا (25و26 اردیبهشت) در مهدیشهر در حال برگزاری است.

http://www.neizeva.ir/?q=node/27882

دیدگاهتان را بنویسید